Czy jedzenie sushi Żoliborz może być niebezpieczne?

Głównym minusem codziennego jedzenia sushi jest możliwość spożycia rtęci. Tak długo, jak jesz produkt sushi Żoliborz na bazie owoców morza, a nie produkt wegański lub wegetariański, Twoje jedzenie prawdopodobnie zawiera rtęć. Zatrucie rtęcią może być niebezpieczne – chociaż może powodować przejściowe problemy neurologiczne u dorosłych, może powodować długotrwałe uszkodzenia u dzieci. Na szczęście w sushi zazwyczaj nie ma za dużo ryb; jeśli nie jesz sashimi, będziesz spożywać także inne składniki. Oznacza to, że musiałbyś jeść sushi codziennie lub jeść dużo sushi każdego tygodnia, aby być zagrożonym zatruciem rtęcią.

Codzienne spożywanie ryb może być bezpiecznym i zdrowym wyborem żywieniowym. Jeśli martwisz się zatruciem rtęcią i regularnie jesz produkty sushi Żoliborz na bazie owoców morza, wybierz produkty sushi o niskiej zawartości rtęci. Owoce morza o niskiej zawartości rtęci obejmują produkty takie jak krewetki, lekki tuńczyk, łosoś i mintaj. Inną główną wadą jedzenia produktów sushi jest możliwość skażenia mikrobiologicznego.

Bakterie wywołujące choroby, takie jak Aeromonas, Enterobacteriaceae, Staphylococcus i Escherichia coli, są regularnie obecne w produktach sushi Żoliborz , zwłaszcza sprzedawanych w supermarketach. Jednak wiele z tych patogenów wywołujących choroby można znaleźć w każdym surowym jedzeniu, nawet w produktach sałatkowych, więc nie pozwól, aby to zniechęciło Cię do jedzenia sushi na warszawskim Żoliborzu.