Nastrzykiwarka do mięsa – jak to działa?

Czym jest nastrzykiwarka do mięsa i jak z niej korzystać? Twoje pocieranie jest w porządku, a marynaty są w porządku, ale gdyby tylko istniał sposób na uzyskanie głębokiego smaku głęboko w dużym kawałku mięsa, które grillowałeś na obiad; sposób, aby zapewnić, że rzeczy pozostały wilgotne i soczyste podczas gotowania na grillu. Jest! Dowiedz się więcej o wtryskiwaczach do marynaty i o tym, jak z nich korzystać, aby uzyskać najlepszy smak ulubionych potraw z grilla w tym obszernym artykule, który trafia do sedna sprawy.

Czym więc jest nastrzykiwarka do mięsa? Wtryskiwacz marynowany wygląda jak olbrzymia igła, ponieważ jest dosłownie. Jest to narzędzie przypominające strzykawkę, które służy do impregnowania mięsa z dodatkiem wilgoci i smaku. Ale nie zaszczepiasz jedzenia; zamiast tego przynosisz smak. Użyj nastrzykiwarki do mięsa, aby naparować swoje ulubione sosy i marynaty, nadając smak od wewnątrz. Nastrzykiwarka do mięsa ma nierdzewną beczkę z przezroczystym okienkiem z pomiarami. Istnieją dwie igły do ​​stosowania z cienkimi płynami lub igła o większej grubości do grubszych marynat, które mogą zawierać małe kawałki czosnku lub ziół.

Może się to wydawać dość proste. Wypełnij komorę, wbij mięso, naciśnij tłok i gotowe. Istnieje umiejętność skutecznego stosowania wtryskiwacza marynowanego. Wykonaj proste kroki poniżej i zobacz.
1. ZNAJ GRUBOŚĆ SWEGO SOSU. Musisz zdecydować, co wstrzykujesz do mięsa. Możesz iść prosto, na przykład sok, wino lub stopione masło, lub możesz zrobić coś skomplikowanego, na przykład sos sałatkowy, ostry sos lub coś, co sam stworzyłeś.
2. WSTRZYKNIJ AROMAT. Gdy zdecydujesz, co zamierzasz wstrzyknąć, napełnij beczkę wtryskiwacza marynowanego, odciągając tłok do tyłu.
3. WSTAW IGŁĘ DO PRAWEJ MIEJSCA. Teraz czas wstrzyknąć twoje mięso. W przypadku długich, cienkich kawałków mięsa, takich jak piersi z kurczaka, kotlety wieprzowe itp., Należy wprowadzić igłę poziomo. W przypadku większych rzeczy, takich jak pieczeń, wstrzykiwać wszędzie. Jeśli twoje jedzenie ma kości, staraj się unikać ich uderzania lub wstrzykiwania płynu wzdłuż kości.
4. PRZEJDŹ DO RUCHU. Podczas popychania tłoka; powoli wyciągnij igłę z mięsa, ale nie do końca. Ustaw igłę pod nieco innym kątem i powtórz. Chodzi o to, aby płyn, który wstrzykujesz do mięsa, nie tworzył kieszeni.