Łysienie jako problem kobiet i mężczyzn

Łysienie androgenowe wyklucza łysienie telogenowe lub łysienie plackowate. Podczas badań, które stwierdzają przyczynę łysienia, ymagana jest próbka włosów o wielkości co najmniej 6 mm, aby zapewnić obecność mieszków włosowych na kilku etapach cyklu wzrostu. Dermatopatolog, a także klinicysta mający doświadczenie w analizie biopsji włosów powinien zapoznać się z patologią włosów. Z tego powodu może być wskazane wykonanie biopsji przez miejscowego dermatologa, który współpracuje z różnymi patologami. Patologia jest szczególnie ważna, ponieważ łysienie androgenowe ma klasyczną prezentację miniaturyzacji włosów anagenowych o końcowym zabarwieniu do cienkich, odbarwionych włosów welinowych.

Opcje leczenia łysienia obejmują: miejscowe 2% minitoksydyl stosowane dwa razy dziennie lub transplantacja włosów. Minoksydyl wydłuża czas przebywania pęcherzyków w anagenie, budzi pęcherzyki w katagenie i powiększa rzeczywiste pęcherzyki. Najczęstszym działaniem niepożądanym związanym z minoksydylem jest drażniące zapalenie skóry, które najprawdopodobniej można przypisać raczej nośnikowi i stabilizatorom niż składnikowi czynnemu. Niepożądany wzrost włosów można zaobserwować w innych miejscach na ciele. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie powinny stosować minoksydylu, ponieważ może to powodować nadmierne owłosienie u niemowląt. Pacjenci muszą stosować leki na łysienie przez co najmniej cztery do sześciu miesięcy, aby ocenić skuteczność. Wielu pacjentów twierdzi, że lek ten nie prowadzi do wzrostu nowych włosów, ale po prostu spowalnia ich wypadanie. Stosowanie produktu musi być kontynuowane tak długo, jak długo pacjent będzie chciał utrzymać wyniki.

Przeszczep włosów to zabieg kosmetyczny wykonywany w gabinecie w znieczuleniu miejscowym. Włosy z niezaangażowanego obszaru są przesadzane do miejsca z utratą. Wady tej opcji leczenia obejmują koszt i wygląd ostatecznego wyniku. Włosy są zwykle wydalane w fazie telogenowej. Telogen effluvium to zaburzenie skóry głowy charakteryzujące się zwiększonym zrzucaniem nieuszkodzonych włosów w fazie telogenu w odpowiedzi na zmianę stanu zdrowia. Proces, który mówi włosom, kiedy wejść w fazę anagenu, telogenu i katagenu, jest złożony. U osób z wypadaniem telogenu pewien czynnik zewnętrzny instruuje nienormalnie dużą liczbę włosów, aby weszły w fazę telogenu, a następnie zostały zrzucone. Te czynniki zewnętrzne obejmują między innymi leki, ciążę, niedożywienie i stres – wszystkie one są odpowiedzialne za łysienie.