Druk opakowań kartonowych w drukarni Papillon

Fleksografia to sposób na druk opakowań kartonowych. Fleksografia jest powszechnie stosowana w przypadku toreb stojących. Jednak producenci używają go również do pudeł z tektury falistej. Metoda jest dość podobna do litografii, ale zamiast płaskich płytek fleksografia wykorzystuje światłoczuły polimer. Przygotowuje się relief 3D, który jest następnie montowany na wałku w celu wydrukowania grafiki. W druku fleksograficznym koszty drukowania spadną. Ponadto koszty oprzyrządowania są znacznie niższe. Trzeba tylko przygotować talerz. Druk opakowań kartonowych przez fleksografię ma krótszy czas realizacji i może używać zarówno atramentów na bazie wody, jak i olejów.

W porównaniu z drukowaniem litograficznym fleksografia przy druku opakowań kartonowych ma zauważalnie niższą jakość druku. Nie można go używać do drukowania zdjęć o jakości fotograficznej. Ponadto podczas drukowania gładkich kolorów lub gradientów druk fleksograficzny ma widoczne pasy. Rejestracja w 4 procesach kolorystycznych jest również znacznie trudniejsza.

Druk cyfrowy lub atramentowy również stosowany może być jako druk opakowań kartonowych. Druk cyfrowy jest szeroko stosowany w małych zadaniach drukowania. Jeśli chodzi o produkty papierowe, druk cyfrowy jest dość często stosowany. Etykiety, folie do elastycznych opakowań, składane kartony papierowe, pudełka z tektury falistej – wszystkie wykorzystują druk cyfrowy. Nawet prototypy opakowań wykorzystują druk cyfrowy. Druk cyfrowy jest dość łatwo dostępny. Wynika to z braku kosztów narzędzi. Nie jest wymagana wcześniejsza konfiguracja. Możesz po prostu pójść do producenta z projektem i wydrukować go właśnie tam. Większość firm poligraficznych ma również małą minimalną liczbę zamówień, jeśli chodzi o wydruki cyfrowe. Ma krótki czas realizacji, a przy prawidłowej konfiguracji zapewnia jakość druku porównywalną z drukowaniem litograficznym.